مهندس بازرگان : ما از دار دنیا یک زن حلال داشتیم ، آن را هم آقای خمینی حرام کرد!

در بحبوهه انقلاب و جو هیجانی حاکم بر کشور ، جبهه ملی به دو شاخه تقسیم شد . دکتر شاپور بختیار به جهت حراست از قانون اساسی مشروطه که از دیدگاه وی ۲۵ سال زیر پا گذاشته شده بود ، و مهندس بازرگان به منظور حمایت از آرمانهای انقلاب و اسلام و خمینی به توفان انقلاب پیوست . در آن دوران آکنده از تب و تاب ، شور و هیجان انقلابی ، بسیار معدود انسانهایی بودند که فریب دورنمای خیالی و شعارهای بر آمده از آن را نخوردند ، و شعور و درایت خود را بر شانه های توده ها تشييع نکردند . آری کسانی بودند که قبل از ورود خمینی به ایران این آینده نکبت بار را برای ایران پیشبینی کرده بودند آنها ماهیت آخوند را خوب میشناختند ، میدانستند که در طول تاریخ روحانیت هیچوقت به دنبال حاکمیت ملی و جمهوریت برخاسته از آراء  ملت نبوده است . و فقط خیالش بسط قوانین شرعى و اسلامی در جامعه بوده است .
یکی از آن بزرگ مردان دکتر شاپور بختیار بود . از همان زمانی که اعلام کرد ای ملت از زیر دیکتاتوری چکمه داری میری زیر دیکتاتوری نعلین !
او در دوران ۳۷ روزه نخست وزیریش در مصاحبه ای با روزنامه فرانسوی لومتن درباره خمینی و انقلابش اینگونه گفت که : خمینی نه تعداد گروهای سیاسی را میپذیرد و نه دموکراسی میخواهد ، او میخواهد روحانیت قوانین الهی را اجرا کند همه چیز از اینجا شروع و به همان جا ختم میشود ، هیچکس نمیداند جمهوری اسلامی خمینی چیست . اگر کسی برای فهمیدن این موضوع به کتابها و متون گذشته مراجعه کند ، پشتش به لرزه در میآید !
اما او تنها فرد نبود که این خطر را پیشبینی میکرد ، جایی مطلبی از دکتر صدیقی میخواندم که روزی در کلاس درس یکی از شاگردانش میپرسد که استاد ، امروز در ایران انقلابی آغاز شده چرا شما هم مانند دکتر شریعتی از انقلاب حمایت نمیکنید ؟ صدیقی در جواب میگوید که میتوانید بگویید که شریعتی چه میگوید و انقلاب شما چه میخواهد ؟ شاگرد جواب میدهد که آزادی و عدالت ، مردم و روحانیون همه همین را میخواهند . دکتر در جواب میگوید ، آزادی و عدالت الزاما از دل هر انقلابی بیرون نمی آید ، به خصوص اگر سر رشته دار این انقلاب روحانیون و پاسدارانش مردم مسلمان ایران باشند آنگاه است که بدترین انقلاب جهان روی خواهد داد . اگر روحانیون به قدرت برسند ، آنچه را که اعراب و مغولها ، جدا جدا کردند ، اینها یکجا خواهند کرد . حتی همین آقای شریعتی را که من توصیه کردم به دلیل ضعف علمی به جای دانشگاه تهران ، در مشهد استخدامش کنند را هم از زیر تیغ خواهند گذراند !
دریغ و درد که گوش شنوایی نبود . همه ما دیدیم که آنچه را بختیارها و صدیقی ها گفتند ، مو به مو اتفاق افتاد تا اینکه بلاخره آقای بزرگان بعد از حرام اعلام کردن جبهه ملی به دست خمینی اینگونه اعتراف میکند که : دوستان و من غافل از این بودیم که بعد ها چه معامله خواهند کرد و مرا بطور موقت برای جلب اعتماد مردم ایران و خارج و اعتبار انقلاب به عنوان نردبان قدرت در آنجا می‌گذارند و راه و برنامه های خودشان را گام به گام دنبال خواهند کرد. آیه‌الله طالقانی توصیه کرده بود نپذیرم و فرموده بود این آقایان وفا و صفا نخواهند داشت ولی دوستان و خود من در چنان اوضاع و احوال اجتماعی وظیفه شرعی خودمان می‌دانستیم شانه از زیر مسئولیت خالی نکنیم. بالاخره با خواندن در جمع و استماع و تصویب امام متن فرمان( نخست وزیری) به شرحی كه شنیده یا دیده‌اید صادر شد. من سرم را به زیر انداخته صادقانه و صمیمانه دنبال اجرای این فرمان راه افتادم و آقایان متولیان شورای انقلاب هم به دنبال نقشه و كارهای انقلاب آن طور كه فكر خودشان بود رفتند .
افسوس که ما هیچگاه از تاریخ درس نگرفتیم ، همواره دلسوزان و پویندگان حقیقت را تکفیر کردیم ، پشت سر عمله های ظلم ایستادیم . براستی اگر شاپور بختیار زنده بود ، جوابمان به این مرد چه بود ؟ آیا حاضر بودیم به مانند ۳۲ سال پیش شعار دهیم که : بختیار وافورتو نگه دار ؟ بختیار نوکر بی اختیار ؟
Advertisements

41 پاسخ

 1. چگونه خامنه ای و احمدی نژاد با دادن پیام نوروزی به ریش پیامبر و امامان خود می رینند؟

  نوروز این زیبا ترین جشن دنیا یادگار نیاکان ماست و مردم این روز را بمناسبت بر تخت نشستن جمشید شاه پس از آبادانی ایران ورفاه ایرانیان جشن میگرفته اند.
  فردوسی بزرگ: جمشید شاه……
  به فر کیانی یکی تخت ساخت
  چه مایه بدو گوهر اندر نشاخت
  که چون خواستی دیو برداشتی
  ز هامون به گردون برافراشتی
  چو خورشید تابان میان هوا
  نشسته برو شاه فرمانروا
  جهان انجمن شد بر آن تخت او
  شگفتی فرومانده از بخت او
  به جمشید بر گوهر افشاندند
  مران روز را روز نو خواندند
  سر سال نو هرمز فرودین
  برآسوده از رنج روی زمین
  بزرگان به شادی بیاراستند
  می و جام و رامشگران خواستند
  چنین جشن فرخ ازان روزگار
  به ما ماند ازان خسروان یادگار

  ما ایرانیان به کسی اجازه نمی دهیم که ازاعتقادات و رسوم ایرانیان اصیل سوء استفاده نماید و باید برای همیشه این خطوط و مرز ها مشخص باشد.
  اگر کسی مسلمان یا کمونیست است و اعتقادی به ایران و ایرانی ندارد٬ حق ندارد نوروز و چهارشنبه سوری و سیزده بدر را جشن بگیرد
  اگر خامنه ای و احمدی نژاد بخواهند ریاکارانه بمناسبت نوروز پیام بدهند مثل این است که یک کمونیست روز عید قربان را جشن بگیرد٬ یا یک مسلمان روز تولد مارکس را جشن بگیرد.
  گذشت زمان وقرنهاهیچ دلیلی بر فراموش کردن اصل فلسفه نوروز نمیشود. کما اینکه از اسلام ۱۴۰۰ سال و از کمونیسم حدود صد سال گذشته است.
  واگر خامنه ای یا احمدی نژاد و یا کمونیستها بخواهند ریاکارانه پیام نوروزی بدهند باید بدانند و در لحظه تحویل سال بیا د آورند که در همان لحظه دارند به رو وروح پیامبر و امامان خود و مارکس و لنین می رینند.
  نوشته های مرتضی مطهری در مخالفت با نوروزو چهارشنبه سوری و سیزده بدر و فردوسی کواه این مدعاست.
  ویکی‌پدیا- مرتضی مطهری معتقد بود که بزرگداشت آیین چهارشنبه سوری از آن «احمق‌ها» و آیین نوروز «ضد اسلام» است و در مطبوعات و سخنرانی‌ها به این مطلب اشاره کرده‌است.[۷]
  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%B6%DB%8C_%D9%85%D8%B7%D9%87%D8%B1%DB%8C#.D8.B1.D8.B3.D9.88.D9.85_.D9.85.D9.84.DB.8C_.D8.A7.DB.8C.D8.B1.D8.A7.D9.86.DB.8C

  • شنیده بودم که ناسینالزم و نژادپرستی انسانهارا به ژاژخائی وددمنشی دچار میسازد و اینک آنرا از زبان آدمک تحمیق شده و تا کون سوخته ائی مثل پیامگذار بالا به عیان مبینم اگر این بینشها جاپائی در قدرت سیاسی آینده ایران پیدا کنند دوباره باید گفت وای به حال مردم ایران که از چاه در نیامده به چاله اافتادند و گفته خواهد شد صد رحمت به خمینی و …..

   • امیر عزیز اول فکر کردم با من بودید ، اما فهمیدم منظورتان با کامنت بالاست ، ایشان هم به نظر من اجازه دارند حرف خود را بزنند ، ماند من و شما ، اگر چه خودم مخالف صد درصد افراط و نژادپرستی هستم اما حق ابراز نظر را برای همه یکسان میدانم ، شاد باشید

   • چطور وقتی اون جدت زبان و فرهنگ ما را نجس و حرام شناخت نژاد پرستی نبود چه جور دین فقط دین عربی است و باقی همه کافرند ولی یک ایرانی از نورز خودش دفاع میکنه نژاد پرسته خیال تو راحت باشد هیچ ایرانی هیچ گاه نخواهد برای خمینی جلاد اجنبی رحمت بفرستد و لی یک چیز را درست فهمیدی وای بحال تو خلیفه زاده

   • ایرانیت و اسلام شیطانی دو ایدئولوژی متضاد هستند که با ریاکاری و نفاق نمیتوان آن را پنهان کرد و یا با هم مخلوط کرد.
    ایرانیان باید در نهایت بین ایرانیت و اسلام یکی را انتخاب کنند.
    بقول فردوسی بزرگ:
    نمیرم از این پس که من زنده ام
    که تخم سخن را پراکنده ام

    تخم فرهنگ و تاریخ شکوه مند ایران که تصور میشد توسط مسلمانان مهاجم تروریست نابود شده است، توسط فردوسی دوباره پاشیده شد.

   • شگفتا..

  • دوست عزیز وطن پرستی انسانها و ارادت به خاک موطن میتواند و باید هیچ ربطی به اعتقادات شخص نداشته باشد ، یک مسلمان سنی و یا شیعه یک مسیحی ارتدکس یا کاتولیک یک زرتشتی و . . . میتواند یک ایرانی باشد با عشق به وطن ولی ذهنیت اجتماعی و منش گروهی خودش را داشته باشد تا محدوده ای که به قوانین انسانی و آزادی های مشروع دیگران لطمه ای نزند ، به دلیل عشق به وطن اعتقادات هم متعادل ، منطقی و سازگار خواهد شد اما آن ئیسم هائی که مورد نظر شما است به شهادت تاریخ اکثراً مورد دست درازی عده ای قرار گرفتند تا به استناد به آنها بتوانند بر مردم حکومت کنند و سلایق و علایق خود را به آنان تحمیل نمایند وگرنه چنانچه اصل هر یک از کتب مارکس یا دیگران در دسترس و قابل خواندن باشد به صحت ادعای بنده پی خواهید برد اما موضوعی که برای هر اجتماعی حائز اهمیت است داشتن قوانین شفاف و روشن و اراده ای قوی و جبارانه برای اجرای آنان است قوانینی که بر اساس خواست تمامی مردم و مبتنی بر انسانیت و حقوق مسلم بشر شکل بگیرد فارغ از هر اعتقادی خصوصا اعتقادات مذهبی و خرافات پشت بند آن که سری دراز دارد و بی انتها ، در این سی و چند سال شاهد بودیم و هستیم که هر لحظه ای بنا به منافع عده ای به نفع گروهی خاص تفسیر میگردد ، بنابر این بهتر نیست اول از تجارب خود و دیگران بهره ببریم و اجازه ندهیم قلت احساسات موجب بی نزاکتی و انحراف ما از راه درست شود ؟

   • «یک مسلمان شیعه . میتواند یک ایرانی باشد با عشق به وطن ولی ذهنیت اجتماعی و منش گروهی خودش را داشته باشد تا محدوده ای که به قوانین انسانی و آزادی های مشروع دیگران لطمه ای نزند»?
    چگونه می توان عشق به وطن داشت وبه قرآنی که اساس ان برای کشور دیگریست, با یک زبان دیگریست اعتقاد داشت و به وطن لطمه ای نزند»?

 2. بیگانه در خانه/

  ..–
  از ، گِل و ، از آب ِ ایران جسم شان پرورده است–
  خدمت ِ ایران نمودن ، هیچ را در خاطر است–
  روز و شب طبل ِ واویلا بر فلسطین می زنند–
  عشق ِ بیگانه ، عرب ، از دستشان دل برده است–
  .–
  از برای خانه ، جاده یا که پل ، از راه ِ دور–
  پول فرستند کشور بیگانه را ، آباد سازندی به زور–
  گوئیا اینان تمام ِ کارشان ضّد ِ کمک بر مردم ِ ایران بُوَد–
  بارک الله ، آفرین دارند اگر گامی سوی ِ ویرانی ِ ایران بُوَد–

  .–
  با دروغ و با ریای ِ آشکار ، آرند خدا را شاهد اعمال ِ خود–
  نفت ِ ایران و معادن را تصاحب کرده دانند مال ِ خود–
  کشوری بیگانه را از پول ِ ما ، دادست درمانگاه مفت–
  مردم از ایران ، ندارند خرج دکتر تا به گویند حال خود–

  .–
  در میان ِ آفریقا یا در جنوب ِ آمریکا ، بر مردمان کرده کمک–
  در وطن در جای آن چند ماه حقوق ، آن کارگر خورده کتک

  کارگر فریاد آرد ، ای خدا چند ماه من ، نَگ ر ِفتم حقوق–
  والی یه ظالم به گوید ، این صدای ِ دشمن است کردند به بوق–

  .
  هر کجا در کشور است کارخانه ای ، صندوق ندارد اعتبار–
  کارگر ها را ندادندی مواجب ، بعد از آن چند ماه کار–
  اعتراض از گشنگی در مردمان ِ بی حقوق بالا گرفت–
  گزمه یه حاکم ندا داد این صدا ، از دشمنان بالا گرفت–
  .–
  خانه وُ پل ، جاده ساخته ، کشور ِ بیگانه را آباد کرد–
  هفت سال بر بم گذشت از زلزله ، هیچ از مرمت یاد کرد–
  بر مسلمان جهان ای وای گفت ، جز مردم ایران ِ ما–
  ما خدا را جانشین هستیم در اینجا ، در بُلند فریاد کرد–
  ..–
  سوز

 3. با امیر موافقم،هر چی می کشیم از دست این رادیکال ها ی ….می کشیم!

 4. خائن ترین و جاه طلب‌ترین آدم همین بختیار بود. هم او بود که پذیرش پست نخست وزیری را منوط به خروج شاه از کشور و سلسله پادشاهی ۲۵۰۰ ساله را سرنگون کرد و باعث شد خمینی جاهل با توطئه جهانی‌ به سرکردگی آمریکا قدرت را در دست بگیرد و یک عمر پدر یک ملت را در بیاورد.

  آیا بختیار کار دیگری هم کرد؟ کدام کار او قابل ستایش است؟. به تعریف و تمجید بیگانگان و خود فروختگان توجه نکنیم و بیدار باشیم.

 5. zapata، عزیز اتفاقا اگر در تاریخ معاصر یک نفر را بخواهیم نام ببریم که برای ایران ایستاد و حرفهایش همه درست بود بختیار بود ، در مدت ۳۷ روز آنچه را که مردم خواستند را به آنها داد ، همانطور که خود میگوید که اگر آنزمانی که شریف امامی ها و هویدا ها بودند ، به من پیشنهاد کرده بودند ، و روشنفکران را در زندان و چاپلوسان را در دربار نمی گماشتند ، امروز روزگارمان این نبود . با طرفداری از یک سیستم غلط ، نمیشود حقیقت را پنهان کرد ، شاه اولین بار نبود که از ایران میرفت ، در کودتای ۲۸ مرداد هم رفته بود به ایتالیا .

 6. آدم عزیز وشریف و محترم

  چنانچه مردم چیزهایی را که میخواستند و او در مدت ۳۷ روز به آنها داد دیگر خمینی محلی از اعراب نمیداشت.

  و اگر با اگر‌ها کار‌ها درست از آب در می‌آمد حق با بختیار بود.

  • دیگر دیر شده بود ، از طرفی مخالفان حکومت که خواهان سرنگونی بودند او را اصلاحات چی میدانستند و حمایت نکردند ، از طرفی خمینی را دیگر همگان و در صدر همه روشنفکران در ماه دیده بودند ، و از طرفی ارتش هم خیانت کرد ، اگر خیانت ارتش نبود ، خمینی مجبور میشد بنشیند و با دولت قانونی بختیار مذاکره کند ،

   • عزیز من جناب بوتیمار,

    یعنی اگر در حال حاضر بسیجیان, سپاهیان و نظامیان دست از کشتار مردم در خیابانها و زندانها بکشند, خیانت کرده اند؟

 7. من با حرف شما موافقم
  فقط مطلبی ذهنم را آزار میدهد که با شما و خواننده گانتان در میان میگذارم
  نمیدانم در مورد آقا بنی صدر چه نظری دارید
  من بسیاری از حرفانشان را درست میدانم
  البته این حرفی که میزند که خمینی را نمیشناخت و گول خورد کامی باورش مشکله ولی منظورم یه حرف دیگه اشه
  بنی صدر میگه که بختیار با صدام روابطی داشته که شر خمینی را از سر ایران کم کنه بحث بر سر نیت آقا بختیار نیست
  من معتقدم که هم بختیار هم بنیصدر به نوع خودشون وطنپرست هستند ولی این کار بختیار ، اگر ادعا آقا بنی صدر درست باشه قابل بخشش نیست
  لازمه که در این مورد بیشتر صحبت بشه

  • از این چیزها من هم شنیده ام ، اما بر فرض درست بودن که من شک دارم ، به نظر شما در این ۱۰۰ سال گذشته ما از خائنین داخلی ضربه خوردیم یا از بیگانگان ؟ وجود منحوس خمینی هیچ دست کمی از دشمنان خارجی نداشت ؟ کما اینکه هرگز صدام ، امریکا و اسرائیل به فرهنگ و ملیت ما حمله نکردند . پس خمینی که دشمن داخلی بود به مراتب از صدام اسراییل امریکا برای ما خطرناک تر بود ، آقایان طرفدار خمینی که امروز منتقد حکومت شده اند بهتر است کمی بیاندیشند ، و سپاس از شما دوست عزیز .

   • این آدم اگر مرد بود در درجه اول بخاطر خطاها و خودسریهای پدرش که منجر به روی کار آمدن این خائنین و جانیان و اراذل و اوباش بالفطره در سال ۵۷ شد، باید از ملت ایران عذر خواهی میکرد. و بهمین دلیل هم هست که باید به او گفت؛ که برو بابا کشکت رو بساب. اصلا یکی به اینها بگه ؛ بابا ما شاه و خلیفه نمی خوایم ، مگه زوره؟!!! مردم مگه صغیرن که آقا بالا سر بخوان؟ برید گورتونو، شما سلطنت طلبها و ذوب شدگان در گوه ولایت، گم کنید. چی از جون این ملت میخواین!!! این مرتیکه میگه بابام ۶۲۰۰۰۰۰۰ دلار برام گذاشته!!!!! این دروغه. بر فرض هم که درست باشه، باید به او گفت که او این پول رو از کجا آورده بوده؟ مردیکه الدنگ با اون طرز حرف زدن آمیانش، فکر میکنه که حالا مردم میگن طرف خاکییه. نه بابا، میگن چقدر بی شخصیت و ابله. خاکی بودن و افتاده بودن ذاتیه اکتسابی نیست ای نادان.

 8. آفرین. بسیار عالی‌ بود.

  • خواهش میکنم

 9. @KORDEH: vaghan ke kordi. bemir baba.age lafz ghalam harf bezaneh ke migin efadeh dareh.shoma iraniha khomeini ham baratoon ziadeh.

 10. آقای بوتیمار عزیز,
  جوابی در این زمینه ندادید! سکوت, تایید است. پس بر این عقیده اید که:

  در حال حاضر اگر بسیجیان, سپاهیان و نظامیان دست از کشتار مردم در خیابانها و زندانها بکشند, خیانت کرده اند.

  بابا دمت گرم معلومه مثال این آقای حاجی بالایی که خودشو ایرانی نمی دونه و ایرانیها را هم حتی لایق مرگ.
  عجب دورانی شده, دروغگوها وجنایت کاران تحسین می شوند و انسانی که از کشتار مردم دست برداره خیانتکار نامیده می شود.
  عزیزان بهتره قبل از اینکه شعبان بی مخ بازی و بسیجی بی مخ بازی در بیاروید, فکر کنید. برای آن سرزمین و مردمش دلسوزید ویا اینکه آنان را مثال بعضیها در اینجا و آنجا الاغی بیش نمی دانید, که لایق مرگند!

  آقای بوتیمار لطفا دیگه دست از اعداد الکی بردارید, همانطور که همه می دانند اشرف قاچاقچی بیش از چهارصد میلیون بیرون آورده.
  مردم را مثال افرادی که کامنت گذاشته اند و یا در آیت الله بی بی سی و غیره چاپلسی می کنند, احمق ندانید.

  شادی نوروزی بر همه تان روا و سلامتی هم به دنبالش.

 11. و بعدشم
  از زمانی که این بابا حرف زده, تفرقه افتاده و دیگر خبری از تظاهرات و غیره نیست!
  شاید این آیت الله بی بی سی کار خودشو کرده و طرف هم حقوقش اون شب 62 میلیون بوده.
  از این عجوبه ها هر چی بگی بر میاد.

  به امید نوروزی پیروز

 12. maziarworld دوست عزیز ، در این نوشته من چیزی از رضا پهلوی یا اشرف پهلوی میبینی ؟ رضا پهلوی ۶۲ میلون برد یا خورد به من چه ؟ من از شاپور بختیار حرف زدم که ماهیت پست آخوند را قبل از اینکه به قدرت برسند شناخته بود ، و این دوران سیاه را پیشبینی کرده بود ، حکومت پهلوی اگر نقصی نداشت که ما به دام این آخوندها نمی افتادیم . و اما در رابطه با ارتش ، در آن زمان بختیار اعلام کرده بود که هر کس در خیابان راهپیمایی میکند ، آزاد است ، و حق دارد ، فقط اگر کسانی خواستند به مراکز اصلی مملکت ضربه بزنند با آنها برخورد شود . اگر ارتش پشت بختیار می ایستاد ، خمینی مجبور میشد با او مذاکره کند ، دوما ، تمام کسانی که بی طرفی ارتش را اعلام کردند ، از همه زودتر به جوخه های آتش سپرده شدند ، در دولت ۳۷ روزه بختیار ، شاه از مملکت رفته بود ، زندانی سیاسی نداشتیم ، چون همه را آزاد کرده بود ، روزنامه ها آزاد شده بودند ، و ساواک منحل شده بود ، مردم به هرچه خواسته بودند رسیده بودند . نیازی به وجود خمینی نبود . در آنجا وظیفه ملی ارتش این بود که از دموکراسی که بختیار بوجود آورده حراست کنند ، چون ما دیگر چیزی نمیخواستیم ، بختیار گفت با یک رفراندوم شکل نظام را تعیین میکنیم ، اما حیف که روشنفکران ، بیسواد ، خمینی را درماه دیده بودند . امیدوارم جوابت را داده باشم عزیز .

 13. دوست عزیز بوتیمار

  اگر رضا پهلوی ۶۲ میلون برد یا خورد و فلان آخوند هم, به شما چه ؟
  برای چی اینجا می نویسید!

  درثانی روزنامه آیندگان و کیهان و … مال آن زمان هنوز هم موجود است و هیچ یک خبری از آزادی زندانیان سیاسی در این سی و هفت روز از سوی آقای بختیار را نداده اند, بلکه از کشتار چندی از زندانیان سیاسی در زندان. مدارک همه هستند. شما کافیست در مورد زندان و آقای تهرانی همان جلاد معروف سرچ کنید و بخوانید. ساواکی هم منحل نشده بود. شما هم مثل این غربیها تاریخ را می خواهید به نفع برخی از نو بنویسید. مردم بودند که به زندانها حمله کردند و زندانیان را آزاد کردند. و اگر هم سخنان آقای بختیار در زمینه رژیم بعدی درست بوده باشد, او زندانیان را آزاد نکرد, بلکه مردم و فشار مردم.
  در آخر هم طبق برداشت شما, ارتش باید بی طرف باشد و از قانون اساسی دفاع کند, حال اگر قانون اساسی کشتار انسانها را به دستور شخصی لایق بداند و گرنه آنان خیانتکارند.
  بهتر است افرادی که از ارتش و بسیج و سپاه از کشتار مردم خودداری می کنند, خیانتکار ننامید.

  • دوست عزیز ، این که میگم به آن ۶۲ میلون یا کارهای اشرف به من ربطی ندارد ، نه به این خاطر است که آنها اگر کاری کردند ، و اشتباهی کردند نباید محکوم کرد ، بلکه در این نوشته و این بحث امری است معالفارق . زندانیان سیاسی کم کم داشتند آزاد میشدند عزیز ، این کار یعنی انحلال ساواک ، آزادی زندانیان سیاسی و رفتن شاه از ایران جز برنامه دولت بود ، البته فراموش نکنیم ، خیلی از کسانی که در آنزمان به زندانها حمله کردند ، سیاسی نبودند ، خیلی از زندانیان غیر سیاسی هم از این بهانه استفاده کردند و گریختند ، خود بختیار هم میگوید که آنچه ملت در مدت ۲۵ سال خواست و بهش ندادند ، من شروع کردم به دادن ، خود شما هم خوب میدانید من چه میگویم ، اگر اجازه میداند ، که بختیار بماند ، با توجه به سابقه سیاسی و اینکه در دوران زندان بارها میتوانست با رژیمی که با آن مبارزه میکرد سازش کند و بهترین پستها را بگیرد ، اما زندان را به بیرون ترجیح داد و تا آخرین لحظه سر حرفهای خود یعنی اجرای قانون مشروطه و دخالت نکردن پادشاه در مملکت داری ایستاد .

 14. سلام.باامبرکاملاموافقم جواب خوبی به کامنت مزخرف بالادادید.اماآقای زاپاتا چرادورغ می گی؟بختیارازشاه خواست که بماندو سلطنت کندنه حکومت.اماشاه مثل هردفعه سفروفرارازمسولیت رابخانه کردوگریخت.شکی درصداقت وراستی شادروان بختیارکه به واقع اگر صدتامثل اومی داشتیم برای ایران زمین بهتربود،نیست.کمی تحقیق کن بعدتوهین وخیلی زیادخجالت بکش.

  • نهال عزیز سلام بر شما

 15. دوست عزیز بوتیمار

  با سخنان شما الان موافقم ولی قادر به اثباتش نیستیم که آیا سال سی و دو و غیره تکرار می شد یا نه. ولی خوب در بالا ننوشتید جز برنامه دولت بود, بلکه نوشته اید, »در دولت ۳۷ روزه بختیار ، شاه از مملکت رفته بود ، زندانی سیاسی نداشتیم.«
  بعدشم طبق نوشته ی شما حتی یک مجروح در تظاهرات زمان آقای بختیار وجود نداشته و همه می خواستند مراکز حکومتی را بگیرند که از جمله ی آنها احتمالا طبق نظر شما زندانها بوده اند.
  عزیز من مرغ هیچوقت یک پا ندارد] مگراینکه کسی پایش را قطع کرده باشد. این را برای این می نویسم چون انسانهای آن سرزمین در بازتابی نه چندان دور, یکبار گول بهتر و بدتر را خورده اند و ما موظف هستیم هر آنچه بوده بازگو کنیم تا تاریخ تکرار نشود, چون دیگر آقای بختیار موجود نیست.
  آیا این یا آن هزاردرصد بهتر است یا بدتر, دردی را دوا نخواهد کرد. انسانها باید خواسته های خود را بیان کنند و هر شخصی باید قابل تعویض باشد. ولایت فقیه و مشروطه و پادشاه و … برای چیست.

  • مازیار عزیز , سپاس از شما دوست نازنین ، به خاطر بیان صادقانه تان ، من میفهمم هدف شما برای واقعیت درست چیست ، من همیشه به فکر سود سیاسی هستم ، و بر این باورم که با دکتر بختیار در آن لحظه زمانی ما بهترین سود را میبردیم ، حتی اگر پادشاهی را تبدیل به جمهوری میکردیم ، در اینکه در دوران ۳۷ روزه حکومت او کسی کشته نشد یا خون از دماغ کسی نیامد ، باید بگم خیر کشته هم شدند ، اما گناه آن به گردن کسانی بود که تحریک میکردند و خشونت می آفریدند ، بختیار اجتماع مسالمت آمیز را به رسمیت شناخته بود ، حتی بر عليه خودش ، اما در آن میان کسانی بودند که سود خود را در کشته سازی و خشونت میدیدند . در هر حال امروز نه بختیاری است و نه کس دیگری ، امروز ما خود هستیم ، هدف از نوشتن این مطلب ، زنده کردن دوباره بختیار نبود ، بلکه خواستم بفهمیم که اگر تاریخ پشت سرمان را فراموش کنیم ، محکوم به تکرار آن هستیم . شاد باشید

 16. سلام وممنون ازبازگویی حقیقت.ماایرانیهاکی سپاسگزارخدمتگزارانمان بودیم که این بارباشیم؟شادروان بختیار که خداروحش راقرین رحمت کند.حرف بسیارقشنگی زدوگفت مابعدازسالهابه آن چیزی که می خواستیم رسیدیم.یعنی آزادی.پس بیایم ودرحفظ آن کوشاباشیم که ماچون ملت هیجانزده ایی هستیم گوشمان سخن حق رانشنیدوسخنان پوچ وباطل دجالی چون خمینی راشنید.سال 57 سه نفربه واقع دل سوزاندن 1شاپوربختیار مردفرزانه ایی که نخواستیم دست همکاری به اودهیم 2شریعتمداری که چون آخوندبودخوب سودای ملاهای دغلبازرامی دانست و3مرحم دکترصدیقی که خطر دکان بازان دینی راخوب حدس زده بود.بنابراین انصاف داشته باشید.

 17. تا وقتی آدمهایی هستن که حتما باید الدنگی به مانند رهبر داشته باشند بحث کردن بی فایده است.
  دورود بر شرف دکتر بختیار

 18. This is a really great blog. Thx to the auther

 19. Great blog, Just wanted to comment that i can not connect to the rss stream, you might want install the right wordpress plugin for that to workthat.

 20. I have been about for quite a lot of time, but at long last decided to show my appreciation of your mind!Big thanks, and keep it up!Ta.

 21. You evidently know a bit about this. You have some really good points.

 22. Where would I detect the same wordpress template identical to yours? is it harmonious with the latest 3.1? thanks

 23. Thanks for the inteligent post about this issue – most of the things you have mentioned I was not aware of before.

 24. حرف به ظاهر منطقی ولی پوچ و ب محتوایی بود بختیار یک بازنده ی به تمام معنا بود و حق با بازرگان بود جامعه یه چیزی رو میخواست به اسم روحانیت و این وسط بازرگان میخواست برای این جامعه یک اشنتیونی هم از روحانیت بده مردم واقعا پشت سر خمینی بودند و بازرگان میانه رو نمیخواستند مردم خون میخاستند در ضمن بختیار جزو تحریک کنندگان صدام برای حمله ی نظامی بود براستی اگه حمله ی نظامی عراق نبود ؟آقایون چگونه می توانستند به این سازماندهی برسند؟

  • معسود عزیز جواب شما در این لینک است ، کاسه داغتر از آش نشوید ، البته نظر شما محترم است اما نظرات طرفداران بازرگان با این نظر شما به مراتب فرق دارد .

   » در بیست و نهمین سالگرد انقلاب ایران در سال 1386، جبهه ملی ایران، شاخه اروپا، با صدور بیانیه‌ای ضمن تحلیل وقایع منتهی به انقلاب به قبول نخست وزیری شاه از سوی بختیار، كه موجب اخراج او از این جبهه شده بود، پرداخت و با تایید داوری او در آن زمان در باره آنچه كه آن را دیكتاتوری مذهبی می‌خواند، از آقای بختیار اعاده حیثیت كرد. »
   http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2009/02/090203_ir_bakhtyar.shtml

 25. «یک مسلمان شیعه . میتواند یک ایرانی باشد با عشق به وطن ولی ذهنیت اجتماعي و منش گروهی خودش را داشته باشد تا محدوده ای که به قوانین انسانی و آزادی های مشروع دیگران لطمه ای نزند»?
  چگونه می توان عشق به وطن داشت وبه قرآنی که اساس آن برای کشور دیگریست, با یک زبان دیگریست اعتقاد داشت و به وطن لطمه ای نزد?!!!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: