اعلامیه تاریخی شاپور بختیار در مورد جنگ ایران و عراق

با مردگان خویش مروت کنید از آنک ، او نیست تا جواب شما را بیاورد " بهار "

باز خوانی تاریخ ( قسمت دوم )

.

متن اعلامیه :  در شرایط ناگوار و خطیری که ملت قهرمان ایران در حال مبارزه علیه حکومت سیاه و استبدادی خمینی است، تحریکات مستمر و مغرضانه رژیم روحانی نمایان در تحمیل حکومت خود از یک سو و دخالت در امور سایر کشورها از سوی دیگر به دولت عراق امکان داده است تا با استفاده از آشفتگی حاکم بر کشور به خاک میهن عزیز ما حمله ور گردد و مصیبت تازه ای برای مردم ستم دیده ایران ببار آورد. با درود فراوان به ارتش دلیر ایران که علیرغم همه نامردمیها و بی عدالتی های رژیم غاصب خمینی در برابر تجاوز بیگانه مردانه قد بر افراشته و جان بر کف از خاک وطن دفاع می کنند و همچنین با درود به مردم شجاع و از جان گذشته ایکه همدوش ارتش خود، در این جنگ میهنی شرکت نموده اند، آمادگی خود را، همانطور که قبلا هم اعلام داشته ام، جهت بکار بردن کلیه امکاناتی که در اختیار دارم به منظور دفاع از تمامیت ارضی و استقلال میهنم اعلام میدارد. دکتر شاپور بختیار – پاریس 21 مهرماه 1359

.

اعلامیه دکتر شاپور بختیار–پاریس 21 مهرماه 1359 مرغ توفان، صفحه 164

Advertisements

24 پاسخ

 1. ( کمونیست = مسلمان = تجزیه طلب = تروریست = بیگانه = ضد آزادی و دموکراسی = عامل عقب ماندگی = دشمن ایران و ایرانی )

  گر نیک بنگری همه اینها یک تن هستند.

 2. اگر بتوانید اعلامیه خمینی را که بمناسبت قطع رابطه ایران و آمریکا در سال ۱۳۵۹درست چند ماه قبل از جنگ ایران و عراق صادر شده بود پیدا کنید. در آن اعلامیه که سراسر فحش به صدام و دولت عراق بود باعث جنگ ایران و عراق شد.

  • در مقاله رضا عزیزی میخوانیم :
   .
   این ادعا که بختیار صدام را ترغیب به حمله به ایران کرد ، ادعای پوچ و بی ارزشی بیش نیست ، چرا که دکتر بختیار در اعلامیه خود ، چند روزی پس از حمله ی عراق به ایران این حمله را محکوم کرد. بختیار به عراق سفر کرد تا صدام را از تصمیم ادامه جنگ باز بدارد. او به درستی معتقد بود جنگ مانع کار اپوزیسیون می شود.
   بختیار از دید سلطنت طلبان دو آتشه به دلیل ترغیب شاه به ترک ایران یک جنایتکار،از نظر مذهبی ها ( بنیصدر چی ها ) تشکیل دهنده ی دولت غاصب و غیر قانونی و از دید توده ایها سد راه انقلاب بود .دوران زمامداری کوتاه بختیاراما همراه بود با انحلال ساواک، آزادی بی بدیل رسانه ها ، آزادی، اعاده حیثیت و پرداخت غرامت به زندانیان سیاسی ، در حالیکه زمان اقتدار بنی صدرتوام بود با اعدام ها ، تشکیل کمیته و سپاه ، انقلاب فرهنگی و بسته شدن دانشگاه ها ، تحمیل حجاب اجباری ، تصفیه های لجام گسیخته و نابودی زندگی وآوارگی میلیون ها ایرانی. بختیار در خاطره ها به عنوان مردی می ماند که نه دست از آنچه درست میپنداشت ( تاریخ نشان داد آنچه او در باره ی انقلاب ، حکومت اسلامی و خمینی میپنداشت ، درست بود) شست ، نه سر خم کرد و نه بوسه بر دستان پدر خوانده زد

 3. حضرت امام خمینی(س)، در پیامی به ملت ایران در 19 فروردین سال 1359، قطع رابطه آمریکا با ایران را به فال نیک گرفته و فرمودند:»رابطه بین یک ملت بپا خاسته براى رهایى از چنگال چپاولگران بین المللى با یک چپاولگر عالَمخوار، همیشه به ضرر ملت مظلوم و به نفع چپاولگر است. ما این قطع رابطه را به فال نیک مى‏گیریم؛ چون که این قطع رابطه دلیلى بر قطع امید امریکا از ایران است.»

  به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران متن کامل این پیام به شرح زیر است:

  بسم اللَّه الرحمن الرحیم

  ملت شریف ایران، خبر قطع رابطه بین ایران و امریکا را دریافت کردم و اگر کارتر در عمر خود یک کار کرده باشد که بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم است، همین قطع رابطه است. رابطه بین یک ملت بپا خاسته براى رهایى از چنگال چپاولگران بین المللى با یک چپاولگر عالَمخوار، همیشه به ضرر ملت مظلوم و به نفع چپاولگر است. ما این قطع رابطه را به فال نیک مى‏گیریم؛ چون که این قطع رابطه دلیلى بر قطع امید امریکا از ایران است. ملت رزمنده ایران این طلیعه پیروزى نهایى را که ابرقدرت سفاکى را وادار به قطع رابطه- یعنى خاتمه دادن به چپاولگریها- کرده است، اگر جشن بگیرد حق دارد. ما امیدواریم که نابودى سرسپردگانى مثل سادات و صدام حسین بزودى انجام گیرد و ملتهاى شریف اسلامى به این انگل هاى خائن، آن کنند که ملت ما با محمدرضاى خائن کرد؛ و به دنبال آن براى آزاد زیستن و به استقلال تمام رسیدن، قطع روابط با ابرقدرت ها خصوصاً امریکا نمایند. من کراراً گوشزد نموده‏ام که رابطه ما با امثال امریکا، رابطه ملت مظلوم با جهانخواران است.

  شما اى ملت عزیز! که براى رضاى خداوند متعال، با بانگ «اللَّه اکبر» بر دشمنان خود چیره شدید و آزادى و استقلال را به دست آوردید، با اتکال به خداوند تعالى و حفظ وحدت کلمه مهیا باشید براى رو در رویى دشمنان اسلام و دشمنان مستضعفین؛ شما به خواست خداى تعالى پیروز هستید و بر مشکلات غلبه خواهید کرد. صدام حسین که‏ همچون شاه مخلوع چهره قبیح غیراسلامى و انسانى خود را نشان داده و به هدم اسلام و حوزه مقدسه نجف کمر بسته و با مسلمانان مظلوم براى رضاى کارتر، آن کند که مغول کرد، و با علماى اسلام خصوصاً حضرت آیت اللَّه آقاى سیدمحمدباقر صدر، آن کند که رضاخان و محمدرضا پهلوى با علما و روحانیون و سایر طبقات کردند، باید بداند که با این اعمال ضداسلامى، گور خودش و رژیم تحمیلى غیرانسانى و غیرقانونى بعث را با دست خود مى‏کند.

  ملت شریف عراق! شما اخلاف آنان هستید که انگلیس را از عراق راندند؛ بپا خیزید و قبل از آنکه این رژیم فاسد همه چیز شما را تباه کند، دست جنایتکار او را از کشور اسلامى خود قطع کنید. اى عشایر فُرات و دجله! همه با هم و با همه ملت اتحاد کنید و این ریشه فساد را قبل از آنکه فرصت از دست برود، قلع و قمع نمایید، و براى خدا دفاع از کشور اسلامى خود و از اسلام مقدس نمایید که خدا با شماست.

  اى ارتش عراق! اطاعت از این مخالف اسلام و قرآن نکنید و به ملت بگرایید و دست امریکا را که از آستین صدام بیرون آمده است قطع کنید و بدانید اطاعت از این سفاک، مخالفت با خداى متعال است و جزاى آن عار و نار است. از خداوند متعال عظمت اسلام و مسلمین و کشور ایران را خواستارم. والسلام علیکم و رحمة اللَّه.

  روح اللَّه الموسوى الخمینى

  • دوست عزیز سپاس بیکران از شما بخاطر نوشتن این بیانیه خمینی که به صراحت گواه تحریکات خمینی و دنبالچه های ایران بر باد ده اوست .

 4. حضرت امام خمینی(س)، در پیامی به ملت ایران در 19 فروردین سال 1359………( قبل از جنگ )

  صدام حسین که‏ همچون شاه مخلوع چهره قبیح غیراسلامى و انسانى خود را نشان داده و به هدم اسلام و حوزه مقدسه نجف کمر بسته و با مسلمانان مظلوم براى رضاى کارتر، آن کند که مغول کرد، و با علماى اسلام خصوصاً حضرت آیت اللَّه آقاى سیدمحمدباقر صدر، آن کند که رضاخان و محمدرضا پهلوى با علما و روحانیون و سایر طبقات کردند، باید بداند که با این اعمال ضداسلامى، گور خودش و رژیم تحمیلى غیرانسانى و غیرقانونى بعث را با دست خود مى‏کند.

  ملت شریف عراق! شما اخلاف آنان هستید که انگلیس را از عراق راندند؛ بپا خیزید و قبل از آنکه این رژیم فاسد همه چیز شما را تباه کند، دست جنایتکار او را از کشور اسلامى خود قطع کنید. اى عشایر فُرات و دجله! همه با هم و با همه ملت اتحاد کنید و این ریشه فساد را قبل از آنکه فرصت از دست برود، قلع و قمع نمایید، و براى خدا دفاع از کشور اسلامى خود و از اسلام مقدس نمایید که خدا با شماست.

  اى ارتش عراق! اطاعت از این مخالف اسلام و قرآن نکنید و به ملت بگرایید و دست امریکا را که از آستین صدام بیرون آمده است قطع کنید و بدانید اطاعت از این سفاک، مخالفت با خداى متعال است و جزاى آن عار و نار است. از خداوند متعال عظمت اسلام و مسلمین و کشور ایران را خواستارم. والسلام علیکم و رحمة اللَّه.

  روح اللَّه الموسوى الخمینى

 5. بنی صدر بعنوان رئیس جمهور مسئول در مقابل این پیام غیر مسئولانه و تحریک آمیز خمینی در آن زمان چه اقدام رسمی را انجام داده است؟

 6. بهرحال صدام بعنوان آغازگر فیزیکی جنگ سازمان یافته از نظر قوانین بین المللی مسئول بوده است .
  این امر از مسئولیت اخلاقی و وجدانی خمینی بعنوان تحریک کننده جنگ نمیکاهد.

 7. چرا وزارت خارجه بریتانیا و وزارت خارجه آمریکا تمام اسناد ۲۸ مرداد را منتشر نکردند؟ بعد از ۵۰ سال به چه فرد یا طبقه ای ممکن بود در ایران لطمه بخورد؟

 8. این گونه تحریکات احمقانه ممکن است جنگ های دیگری را نیز به ایرانیان تحمیل نماید.

 9. در اینکه خمینی هم تحریک کننده بود شکی نیست. اما فراموش نکنید رادیو» صدای ایران» و رادیو » آزاد ایران» که هر دو متعلق به بختیار بود زمان جنگ از بغداد برنامه پخش میکردند. همچنین اسناد زیادی وجود دارد که بختیار و ارتشبد اویسی هم از صدام پول گرفته بودند تا علیه آخوندها مبارزه کنند هم کمک دهنده صدام بودند و …. خلاصه اینکه بختیار هم برای اینکه دمکراسی را به ایران بیاورد!!! ( مثل دمکراسی رجوی !) کاملا با صدام همکاری میکردند.

  • (همچنین اسناد زیادی وجود دارد…)
   مثل فیلم پول گرفتن رجوی یا اسناد دولتی عراق؟؟؟

  • این مثلث بيق ( بنی صدر ، یزدی ، قطب زاده ) ول کن ما نیستند ، بابا ایران رو به خمینی باختید ول کنید دیگه واسه آینده ایران هم نقشه نکشید ، مردگان سیاسی که همان رجوی خائن هم جز آنهاست در ایران جایی ندارند

  • Ali مجاهدین با اینکه من دل خوشی از آنها ندارم ، تنها اشتباهشان این بود که بنی صدر را از دست خمینی نجات دادند ، باید میگذاشتند پدر خوانده دمار از روزگار پسر ناخلف اسلام و انقلاب ( بنی صدر ) در آورند

 10. شیخ علی تهرانی شوهر خواهر خامنه ای که دوست پسر خمینی ( مصطفی) بوده ٬ در رادیو عراق تعریف می کرد و می گفت مصطفی به من گفته که پدرم (خمینی ) آدم (؟) سنگدل و بیرحمی بود و ما را با طناب به درخت وسط حیاط می بست و با شلاق می زد.

 11. شیخ علی تهرانی شوهر خواهر خامنه ای که دوست پسر خمینی ( مصطفی) بوده ٬ در رادیو عراق تعریف می کرد و می گفت مصطفی به من گفته که پدرم (خمینی ) آدم (؟) سنگدل و بیرحمی بود و ما را با طناب به درخت وسط حیاط می بست و با شلاق می زد.
  بعد از مرگ مشکوک مصطفی در بغداد در سال ۱۳۵۶ خمینی اجازه کالبد شکافی را نداد. به احتمال زیاد خمینی می دانسته او بیشتر از هر کسی او را می شناسد و ممکن است در مقابل او بایستد با یک تیر دو نشان زد٬ با مسموم کردن او از دستش خلاص شد و هم شایعه مرگ او بدست رژیم شاه را بر سر زبانها انداخت و از مراسم عزاداری او در ایران سوء استفاده کرد. خانواده و پسر سید مصطفی (سید حسین) که تا حدی ماجرا را می دانستند دیگر هرگز با خمینی خوب نشدند. (این ماجرا بسیار شبیه مسموم شدن سید احمد خمینی با اجازه (حکم فقاهتی ) خامنه ای بود٬ و خانواده سید احمد هم تا امروز با لاپوشی از بیان ماجرا برای اطلاع مردم خودداری می کنند.)

 12. و این بود سرانجام مثلث بیق ( یزدی ، قطب زاده ، بنی صدر ) یکی اعدام شد ، یکی منزوی و زندان ، یکی هم گریخت .
  این است سرنوشت کسی که که به خمینی سواری دهد و به ملت پشت کند

 13. این اعلامیه خمینی هم باعث قطع رابطه ظاهری با آمریکا شد٬ هم باعث جنگ ایران و عراق شد و هم باقر صدر و خواهش را به گا داد. از متن اعلامیه هم بر می آید که هنوز باقر صدر کشته نشده بوده و الا کلمه شهید بکار می برد و تنها دستگیر شده بوده٬ که پس از اعلامیه خمینی به قتل می رسد.
  (درگذشت آیت‌الله سید محمدباقر صدر- سرانجام در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۵۹ (۱۹ جمادی‌الاول ۱۴۰۰) او را دستگیر کردند و به بغداد بردند و در تاریخ ۱۹ فروردین ۱۳۵۹ (۲۲ جمادی‌الاول ۱۴۰۰) وی و خواهرش بنت‌الهدی صدر را به قتل رساندند.)
  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%DB%8C%D8%AF_%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%D8%A8%D8%A7%D9%82%D8%B1_%D8%B5%D8%AF

 14. دکتر شیرازی که احتمالا تبعه عراق و نوه (آیت الله) شیرازی (قضیه تنباکو) بود در سالهای دهه ۶۰ در رادیو عراق تعریف می کرد که در نوروز ۱۳۵۹ به اتفاق یک هیات از طرف صدام حسین بعنوان میانجیگری به ایران آمده بوده و روز سیزده بدر هم با سید احمد خمینی برای گردش به اطراف تهران احتمالاً لواسان رفته بودند. دکتر شیرازی تعیف می کرد که پیام صدام حسین به خمینی این بوده که شما با ما کاری نداشته باشید ما هم ب شما کاری نداریم٬ که خمینی نپذیرفته است.
  احتمالا نوار این مصاحبه رادیوئی باید موجود باشد.

 15. تصحیح – دکتر شیرازی در بالا اشتباه است.- منظور دکتر اصفهانی نوه آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی بوده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: